BG Dog Forum.com - Форум за кучета. Породи Кучета - Какво трябва да знаем за кучето - Произход, анатомия, физиология, поведение и др
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
24.06.2018 03:15:43

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
РЕКЛАМА :
25902 Публикации в 833 Теми от 1235 Членове
Последен член: bo4kataBG
* Начало Помощ Търси Вход Регистрация
+  BG Dog Forum.com - Форум за кучета. Породи Кучета - Какво трябва да знаем за кучето - Произход, анатомия, физиология, поведение и др
|-+  Български породи кучета
| |-+  Овчарските кучета в България
| | |-+  За овчарското куче на България... И още нещо
« назад напред »
Страници: [1] 2 3 ... 59 Изпечатай
Автор Тема: За овчарското куче на България... И още нещо  (Прочетена 107261 пъти)
Николай Атанасов - cynology
BGDOGFORUM
Потребител
Публикации: 2509

I want to know

« -: 14.07.2009 19:54:50 »

Когато форумът на Нанко Иванов бе обновен имаше съобщение, че се премахват забраните на всички, отстранени до момента. Тъй като аз бях един от тях, реших да се възползвам. Поместих няколко неща, съзадох тази тема и... Отново ми бе наложена забрана.

В последствие разбрах, че забраната е имала дори и ултимативен характер – или да не ми се дава достъп до форума, или съответните модератори и незнам си какви ще го напуснат и реално съществуването му ще бъде прекратено. Липсата на характер и мъжко поведение на някои предопределиха съдбата ми на НЕЖЕЛАНА ЛИЧНОСТ в съответния форум.

Често познати са ме питали защо във въпросния форум не ми се дава достъп. Отговорът ми, макар и шеговит е бил: „защото ме уважават и искат да ме предпазят от глупостите, които пишат”. Дали това е само шега или има и доза истина не зная, но общо взето „активистите” във форума на Нанко Иванов могат да се разделят на три основни категории:

Първата категория са незнаещите и неразбиращите, които започват сляпо да пригласят на този, кого са си избрали за авторитет. А авторитетността там се формира не върху стойността на написаното, а на броя на писаниците.

Втората категория са такива, които много добре знаят кое как е и защо е, но подвластни на дребните си страсти, предпочитат интригата, злобеенето и злепоставянето единствено на принципа: „Нищо, че съм боклук. Важното е да осмърдя и другите”.

Третата категория са тези, които имат знания, но без да притежават компетентността и умението да прилагат това, което са натрупали като информация, заживяват със самочувствието, че са всичко и над всеки. Те не могат да допуснат нито критика, нито такъв, който определено не се вмества в тяхната ценостна система.

Та да се върна на същността.

Започвам темата с призив.

Както виждате, темата е „За овчарското куче на България... И още нещо”.

Няма „Българско”, няма „Каракачанско”, няма „Горан” и т.н. Тук се поставят въпроси какво да бъде името или нещо от рода „за кое име сте вие”. Призивът ми е, когато пишете да се мотивирате, а не само името и нищо друго.

Лесно е, подвластни на емоциите да кажем „българско”. Много добре! Но защо ?
Лесно е, подвластни на емоциите да кажем „каракачанско”. Много добре! Но защо ?
Лесно е, подвластни на емоциите да кажем „горан”. Много добре! Но защо ?

Всеки коментар, всяко мнение, дори и да е грешно, дори и да не ни харесва има стойност само, ако е мотивирано. Останалото е кухи емоционални брътвежи. Брътвежи, които не само, че не помагат на никого, но и заблуждават всеки новопоявил се с все още необременен от дилетантство мозък.

Започвам с един материал от моят приятел, колега и партньор в проучванията ни върху овчарското куче на България  - историка г-н Иван Бъчваров. Тъй като г-н Бъчваров се наложи като един от сериозните изследователи на кучетата по нашите земи, подхождащ изключително научно, компетентно и обективно, ще си позволя да поместя и други негови материали. Но преди всичко се надявам на един сериозен разговор и активно участие от страна на форумците – мотивирано, премерено, качествено.
Активен

The More I See Of Men, The More I Admire Dogs !
BGDOGFORUM
Потребител

I want to know

« Отговор #1 -: 14.07.2009 19:58:01 »

Активен

BGDOGFORUM
Потребител

I want to know

« Отговор #2 -: 14.07.2009 23:15:17 »

И така-а-а...
Понеже доста вече попрочетоха, а никой не взима отношение, да продължа.
В един от форумите, г-н ОГНЯН СИМЕОНОВ от ВРАЦА казва следното:

Г-н Симеонов, ето тук е мястото, където можете да се мотивирате в защита на тезата си.

Аз ще си позволя да поместя свое питане отпреди година (доколкото си спомням, го отправих към каракачанкаджиите някъде през юни, 2008). Предполагам се досещате, че никой не отговори - нито мотивирано, нито немотивирано. Приемете този текст като отправен и към Вас, г-н Симеонов. Моля, не го приемайте като провокация или дребнаво заяждане. Вие може би не сте в "кухнята" на тези набедени специалисти, но се надявам, четейки написаното и поставеното като въпроси от мен, да дадете някакъв коментар. Все пак защитавате тезата НАЦИОНАЛНАТА ни порода да се казва "каракачанско" куче.

Обръщам се и към моя добър познат "Караман", тъй като и той е изчерпал целия си коментар относно названието на породата само с една дума - "каракачанско". ЗАЩО ? А може да се включи и в отговора на горните въпроси, поставени от мен.

Поздрави!
Активен

Иван Панайотов - vano
BGDOGFORUM
Потребител
Публикации: 3697

« Отговор #3 -: 15.07.2009 07:48:12 »

Аз пък питам какво означава българска национална порода - кой определи или по-точно кое определя именно овчарското куче като такава?
Активен

Само две неща са безкрайни - Вселената и човешката глупост, като за първото не съм сигурен.
Алберт Айнщайн
BGDOGFORUM
Потребител

I want to know

« Отговор #4 -: 15.07.2009 08:18:16 »

Аз пък питам какво означава българска национална порода - кой определи или по-точно кое определя именно овчарското куче като такава?

Често казано и аз самия не помня кога и как това се появи. Започна да се лансира от каракачанкаджиите, че КК е национална порода, БОКаджиите започнаха да твърдят същото за БОК и така постепенно се наложи.

Специално каракачанкаджиите мисля, че дори са го заложили и в документите си по прословутото патентоване.

Не съм запознат има ли критерии за нещо по какъв начин може да бъде определено като "Национално", но в крайна сметка след като кучето се е породоформирало, съществува, работи и се възпроизвежда по нашите земи е логично да бъде наречено и национално - в края на краищата то е на етноса (нацията), която населява същата територия и създала съответната държава.

Ние имаме много породи животни, които са с български произход, но като титла "национални" поне в момента не се сещам някоя от тях да е определена така.
Активен

Иван Панайотов - vano
BGDOGFORUM
Потребител
Публикации: 3697

« Отговор #5 -: 15.07.2009 08:54:40 »

Често казано и аз самия не помня кога и как това се появи. Започна да се лансира от каракачанкаджиите, че КК е национална порода, БОКаджиите започнаха да твърдят същото за БОК и така постепенно се наложи.

Специално каракачанкаджиите мисля, че дори са го заложили и в документите си по прословутото патентоване.

Не съм запознат има ли критерии за нещо по какъв начин може да бъде определено като "Национално", но в крайна сметка след като кучето се е породоформирало, съществува, работи и се възпроизвежда по нашите земи е логично да бъде наречено и национално - в края на краищата то е на етноса (нацията), която населява същата територия и създала съответната държава.

Ние имаме много породи животни, които са с български произход, но като титла "национални" поне в момента не се сещам някоя от тях да е определена така.

Именно затова попитах, защото и аз не съм чувал например да имаме национална порода кон, крава, овца, а пък имаме куче. Ако беше само една можеше да има резон, но все пак официално имаме 3 породи бг кучета - овчарско, гонче и барак
Активен

Само две неща са безкрайни - Вселената и човешката глупост, като за първото не съм сигурен.
Алберт Айнщайн
BGDOGFORUM
Потребител

I want to know

« Отговор #6 -: 15.07.2009 23:38:16 »

Именно затова попитах, защото и аз не съм чувал например да имаме национална порода кон, крава, овца, а пък имаме куче. Ако беше само една можеше да има резон, но все пак официално имаме 3 породи бг кучета - овчарско, гонче и барак

Знаеш ли, като се позамислих може да се разсъждава по темата за „национално”.

Относно кучетата:

Барака определено не е българска порода. Той е привнесен и идентичен с почти всички барачести кучета, а и самото му название говори за фенотипна, а не породна принадлежност. Поне на мен това „барак” като породно название ми звучи като да кажем порода „гуджук” – за многото съществуващи кучета с вродено скъсена опашка.

Относно гончето.
Не съм се интересувал в детайли от кучетата в това направление, но доколкото съм проучвал овчарското куче по нашите земи, никъде няма информация за съществуване на местно куче, което по тип (костна система) да наподобява гончетата. Мисля, че само в едно проучване на Петров за костни находки от древна Плиска или Преслав (в момента не си спомням точно) се споменаваше за кости на куче със стуктура на съвременните гончеподобни. Освен това и самото название „гонче” е обобщаващо за направление а не за породност. Да, можем да говорим за „българско гонче”, но и то се породоформира някъде в късните етапи на турското робство и то под влияние на привнесени от Турция гончеподобни. Така че и него можем да определим като „национално”.

Единствено овчарското куче на България, исторически доказано има най-стар корен и е пряко свързано с българите. Да не забравяме, че българите се появяват по нашите земи вече като отдавна формирана народност, а не като скитници номади. Това определя и селскостопанският им бит като земеделци и животновъди а не ловци и събирачи – нещо, което е присъщо за племенната форма на съществуване и по-ранни етапи в човешката цивилизация.

Относно конете.
Конят е свещенно животно за българите, но от сега съществуващите породи, които са създадени в България, за нито една не може да се каже, че има автентичен древен произход. Дори и „Източнобългарската”, която звучи най-български е продукт на възпроизводително кръстосване.

Говедата ни са все нови породи, с изключение на сивото искърско говедо и на късорогото родопско – но те са териториално определени и в никакъв случай не могат да бъдат назовани „национални”.

Същото е положението и с местните ни овце – медночервена шуменска (определеност по цвят на руното и териториална разпространеност), карнобатска (определеност по територия), риломанастирска и т.н.

В крайна сметка, изхождайки от факта, че типичният бит на българите е бил земеделието и животновъдството (и по-специално - овцевъдството), което пък е съпътствано от сравнително изравнено по фенотип куче с древен произход, фиксирана ползователност и повсеместна разпространеност, има резон именно то да бъде наречено „Национална” порода.

И накрая искам да кажа, че това са повърхностни, моментни разсъждение, които могат да бъдат дискутирани и най-важното – подложени на по-детайлно проучване. Без да се изпада във фанатизирано словоблутство, особено от страна на тези, които защитатават друго название без да могат да кажат защо!
Активен

Огнян Симеонов - Симбен
BGDOGFORUM
Потребител
Публикации: 511

Ел. поща
« Отговор #7 -: 16.07.2009 01:16:45 »

Мислех да мина тънко, да си пускам снимчици и толкоз, а то какво излезе, че ще трябва да давам обяснения.
Николай, не съм подготвен за такъв сериозен дебат.  Не бих се наел да коментирам историческата фактология. Причината е, че тя може да се тълкува доста свободно, а понякога дори да се манипулира съвсем умишлено.
             Това, което бих отговорил импровизирано в момента е, че както чернодрешковците/каракачаните/ със своя полуномадски начин на живот така и белодрешковците/турлаците/ са планински хора. Като планински хора те са склонни да образуват затворени общности със запазен езиков диалект, облекло, навици, обичай и т. н.
             Предците на тези хора са отглеждали високо в планините единствено животни, най-вече овце. Това добре, обаче възниква сериозен проблем там живеят, размножават и отглеждат своите малки голяма част от дивите зверове, а именно вълците и мечките.  Въпросните стада се явяват дар от Бога.
             Очерталия се конфликт овчарите разрешават с отглеждането и развъждането на свирепи овчарски кучета пазачи. Там горе в балкана битката е на живот и смърт, няма място за емоций и компромиси. Не случайно голяма част от днешните овчарски кучета имат генетична агресия към други животни навлезли в тяхна територия и обсег.
             Тези хора каракачаните са били ту в България ту в Гърция, както и турлаците са гравитирали в северозападна България и близките части на Румъния и Сърбия.
             Трудно е било тези планински овчарски  кучета хората да ги назовават български, румънски, сръбски или гръцки защото те непрекъснато са били ту тук, ту там. Затова те са наричани  на хората, които са ги отглеждали и ползвали.
             Тук няма нищо антибългарско и антинационално и няма място за сръдня. Мисля, че по-важно е призната порода с патрон България отколкото името, което ни изяде главите.

Така мисля, така говоря и не смятам, че съм по-малко българин от останалите.

В интерес на истината неотдавна в Берковско ми беше показано турлашко овчарско куче с произход от Чипровско. При първа възможност ще го снимам и покажа.

.
Активен

"Най-същественото е невидимо за ОЧИТЕ.  Най-хубавото се вижда само със СЪРЦЕТО"
                                                (Екзюпери, Maлкият принц)
                                                              0888 408730
П. Петков - tigar6
BGDOGFORUM
Потребител
Публикации: 1288

« Отговор #8 -: 16.07.2009 06:17:50 »

Мислех да мина тънко, да си пускам снимчици и толкоз, а то какво излезе, че ще трябва да давам обяснения.
Николай, не съм подготвен за такъв сериозен дебат.  Не бих се наел да коментирам историческата фактология. Причината е, че тя може да се тълкува доста свободно, а понякога дори да се манипулира съвсем умишлено.
             Това, което бих отговорил импровизирано в момента е, че както чернодрешковците/каракачаните/ със своя полуномадски начин на живот така и белодрешковците/турлаците/ са планински хора. Като планински хора те са склонни да образуват затворени общности със запазен езиков диалект, облекло, навици, обичай и т. н.
             Предците на тези хора са отглеждали високо в планините единствено животни, най-вече овце. Това добре, обаче възниква сериозен проблем там живеят, размножават и отглеждат своите малки голяма част от дивите зверове, а именно вълците и мечките.  Въпросните стада се явяват дар от Бога.
             Очерталия се конфликт овчарите разрешават с отглеждането и развъждането на свирепи овчарски кучета пазачи. Там горе в балкана битката е на живот и смърт, няма място за емоций и компромиси. Не случайно голяма част от днешните овчарски кучета имат генетична агресия към други животни навлезли в тяхна територия и обсег.
             Тези хора каракачаните са били ту в България ту в Гърция, както и турлаците са гравитирали в северозападна България и близките части на Румъния и Сърбия.
             Трудно е било тези планински овчарски  кучета хората да ги назовават български, румънски, сръбски или гръцки защото те непрекъснато са били ту тук, ту там. Затова те са наричани  на хората, които са ги отглеждали и ползвали.
             Тук няма нищо антибългарско и антинационално и няма място за сръдня. Мисля, че по-важно е призната порода с патрон България отколкото името, което ни изяде главите.

В интерес на истината неотдавна в Берковско ми беше показано турлашко овчарско куче с произход от Чипровско. При първа възможност ще го снимам и покажа.

.
Както каза г-н Атанасов всеки си има някаква теория била тя вярна или не-несе обесняваш,просто си казваме вижданията по въпросите.
Мисълта мие че кучетата са били по нашите земи много преди каракачани,турлаци и др. да дойдат тук.
Нима българите по това време са нямали големи стада овце и с какви кучета са ги охранявали?
Активен

Тигъра си пази кожата,а човек името.

С ЛОШ ЧОВЕК МОЖЕ ДА СЕ РАЗБЕРЕШ... С ПРОСТ - НИКОГА
BGDOGFORUM
Потребител

I want to know

« Отговор #9 -: 16.07.2009 10:22:59 »

Николай, не съм подготвен за такъв сериозен дебат.  Не бих се наел да коментирам историческата фактология. Причината е, че тя може да се тълкува доста свободно, а понякога дори да се манипулира съвсем умишлено.
             Предците на тези хора са отглеждали високо в планините единствено животни, най-вече овце. Това добре, обаче възниква сериозен проблем там живеят, размножават и отглеждат своите малки голяма част от дивите зверове, а именно вълците и мечките.  Въпросните стада се явяват дар от Бога.
             Трудно е било тези планински овчарски  кучета хората да ги назовават български, румънски, сръбски или гръцки защото те непрекъснато са били ту тук, ту там. Затова те са наричани  на хората, които са ги отглеждали и ползвали.

Г-н Симеонов, явно се познаваме или най-малкото – поне Вие ме познавате, след като се обръщате към мене на малко име.

Както казва по-надолу tigar6, ние тук нямаме за цел да издребняваме и да се заяждаме с когото и да било. Не напразно писах че не говоря за „българско”, „каракачанско”, „горан” и т.н. куче.

Целта е всеки да развива тезата си аргументирано, дори и да не е прав в очите на околните или пък на научните данни.

Когато говоря за българоотстптници, което винаги ще твърдя, нямам предвид любителите на нашето куче, независимо как ще го наричат. Нито Вие, нито аз, нито който и да било от тук присъстващите във форума има пръст в именуването на овчарското куче на България, в обявяването му за национална порода, а в същото време истерично да отбягва названието „българско”. Много съм писал за това – не е нужно да се повтарям.

Някъде из форумите преди години бях писал, как по време на бонитировка на тракийска тънкорунна овца, овчарите й викаха „германка”. Няма да се впускам отново в обяснения защо (ако е необходимо и ако не е четен този ми коментар, ще го направя).

Никой от нас (а в комисията имаше и доста мастити учени-овцевъди) дори не си и помисли да ги коригира и да им изнася „лекции” за правилното и грешното. Дори си спомням как, след като приключихме с една друга порода и предстоеше да преминем към тънкорунните, един от членовете на комисията сам каза: „Хайде сега да отиваме да бонитираме германките”.

Но мислите ли, г-н Симеонов, че такова обръщение или название би било допустимо да се изрече от на друго място и на друго ниво ?!

Много често разни познати са виждали моите кучета и са казвали „я-я, какви хубави каракачанки”. И Вие да не си мислите, че аз в този момент, там на улицата, започвам да „изнасям лекция” кое как е, защо е и т.н.

Вие си наричайте кучетата както искате, ако искате дори и – марсиански кучета (казвам го на шега, не Ви се подигравам). Но когато говорим за официални названия, когато намесваме институции, когато демонстрираме, че се опираме на науката – тогава?

Тогава всеки един, който се изживява като познавач, доайен, основоположник, автор на стандарт или не занм каква още психопатийна маниакалност, ще бъде наречен от мене отстъпник, дилетант, продажник, интересчия и каквото още Ви дойде на ума.

Поздрави!

Активен

Огнян Симеонов - Симбен
BGDOGFORUM
Потребител
Публикации: 511

Ел. поща
« Отговор #10 -: 16.07.2009 10:37:51 »

Аз мисля, че не бива да се поставя въпроса на тази плоскост, кое е първото - кокошката или яйцето.
Историческите факти не дават независими доказателства от къде произлизат корените на тези консервативни общости.
         Затова по-горе казвам, че една от слабостите на историческата фактология е, че тя може да бъде тълкувана доста                                                                                                                     свободно и съзнателно маниполирана в определена посока.  Повтарям, че не съм подготвен за такива упражнения.
         Ами, ако  предците на тези хора са живели по земите на днешна България много преди българите да дойдат по тези
места и са прокудени по планините и да водят номадски начин на живот по една или друга причина? Как ще разсъждаваме тогава?
          Затова казвам, че в момента е по-важно порода с патрон България (ако въобще вече това е възможно) отколкото как
точно ще се казва.    Намигване
Активен

"Най-същественото е невидимо за ОЧИТЕ.  Най-хубавото се вижда само със СЪРЦЕТО"
                                                (Екзюпери, Maлкият принц)
                                                              0888 408730
BGDOGFORUM
Потребител

I want to know

« Отговор #11 -: 16.07.2009 11:33:02 »

в момента е по-важно порода с патрон България отколкото как
точно ще се казва.    Намигване

Това е така, но как звучи факта, че породата е Българска, че породата е Национална (на България), че породата е Местна, а в названието й няма нищо българско - това също е коментирано многократно.

Можете ли да си представите някоя държава да има Национална порода, а в същото име названието й да дава асоциации за други народности, особено, когато е абсолютно доказано, че в тях няма нищо българско а и самите се дистанцират от български корен.

Ако твърдим, че КК е българска порода, същото право имат да кажат и албанци, и македонци, и одрински тракийци, и най-вече - гърците.

Изпадаме в положението отново да започнем да се въртим в кръг. Очаквам доводи и доказателства.
Активен

Евтим Стамболов - Вълчан
BGDOGFORUM
Потребител
Публикации: 2305

« Отговор #12 -: 16.07.2009 14:16:41 »

Интереса  клати   феса     едни   се  продават  на   гьрци       някои  продадоха      кучето  на     сьрбия  и   румьния,   преди   години    други   "продадоха"   козлудуи    и  още   много  други    случки   на   продаване   
Активен

Ниe  се  родихме  в  тази  нощ  когато   раждаше   и   вълчицата 
сутринта   под  рев   на  льв   ни  дадоха  имена........
Иван Темелакиев - highlander
BGDOGFORUM
Потребител
Публикации: 74

« Отговор #13 -: 16.07.2009 15:44:51 »

Интереса  клати   феса     едни   се  продават  на   гьрци       някои  продадоха      кучето  на     сьрбия  и   румьния,   преди   години    други   "продадоха"   козлудуи    и  още   много  други    случки   на   продаване   

Искаш да кажеш че днешните овчарски породи на сърбите и румънците са на базата на наши кучета?
Активен
Евтим Стамболов - Вълчан
BGDOGFORUM
Потребител
Публикации: 2305

« Отговор #14 -: 16.07.2009 16:42:37 »

и  защо   наща   "управа"    сее  сьгласила   за   буковината     да  пише  и  някои   раиони  на    бьлгария   според  мен  някои  е  лапнал   парички   и  сие   затворил   очите   
Активен

Ниe  се  родихме  в  тази  нощ  когато   раждаше   и   вълчицата 
сутринта   под  рев   на  льв   ни  дадоха  имена........
Страници: [1] 2 3 ... 59 Изпечатай 
« назад напред »
Отиди на:  

Аудиосказки | Детские поделки | Детски сайт | Резервоари за вода