Автор Тема: Нечистопородно развъждане  (Прочетена 5017 пъти)

Иван Панайотов - vano

• BGDOGFORUM
  • Потребител
  • Публикации: 3697
    • www.bgdogs.net
Ето две истории, които ме подтикнаха да започна тази тема:
Първата - познат запложда породната си кучка на куче от друга порода, само защото неможе да намери мъжко от неговата, а е чул че кучката трябва да роди поне един път иначе ще живее по-мако.

Втората - случайно докато си разхождам кучето се запознавам с един възрастен мъж, който си разхожда кучето от порода "голдън ривър". Не го поправих, какво да му чупя хатъра, нека си мисли че има такава порода. По-интересно беше как изглеждаше неговия "голдън ривър" - с много къс косъм и със малки триъгълни уши (тип всяко второ улично куче). И дотук нищо лошо. Обаче човека ми се похвали че в неделя го е оженил за кучка от същата порода "голдън ривър" - и понеже неговия незнаел какво да прави, та собственика на женската помогнал скачката да стане. Защо поради причината от първия пост.

Ето как едногрешно насадено схващане способства за развъждането на мелези.
Само две неща са безкрайни - Вселената и човешката глупост, като за първото не съм сигурен.
Алберт Айнщайн

Николай Атанасов - cynology

• BGDOGFORUM
  • Потребител
  • Публикации: 2509
  • I want to know
    • Center of Experimental Cynology
Re:Нечистопородно развъждане
« Отговор #1 -: 07.12.2009 22:37:14 »
Ето две истории, които ме подтикнаха да започна тази тема:
Първата - познат запложда породната си кучка на куче от друга порода, само защото неможе да намери мъжко от неговата, а е чул че кучката трябва да роди поне един път иначе ще живее по-мако.

Втората - случайно докато си разхождам кучето се запознавам с един възрастен мъж, който си разхожда кучето от порода "голдън ривър". Не го поправих, какво да му чупя хатъра, нека си мисли че има такава порода. По-интересно беше как изглеждаше неговия "голдън ривър" - с много къс косъм и със малки триъгълни уши (тип всяко второ улично куче). И дотук нищо лошо. Обаче човека ми се похвали че в неделя го е оженил за кучка от същата порода "голдън ривър" - и понеже неговия незнаел какво да прави, та собственика на женската помогнал скачката да стане. Защо поради причината от първия пост.

Ето как едногрешно насадено схващане способства за развъждането на мелези.

Иване, подхващаш интересна тема, но се страхувам, че няма да се развие.
Наивници и невежи много, но никой не е имал силата пред себе си, а да не говорим за пред другите да каже, че е сгрешил.
Чувал съм какви ли не истории, задавали са ми от тъпи по-тъпи въпроси, а когато съм се опитвал да обяснявам много пъти съм получавал насреща насмешки, подигравки, че и псувни.
Примери мога да посоча десетки.
The More I See Of Men, The More I Admire Dogs !

П. Петков - tigar6

• BGDOGFORUM
  • Потребител
  • Публикации: 1288
« Отговор #2 -: 08.12.2009 08:18:38 »
Вано това ако кажем,че е допустимо защото човека си няма понятие от кучета и развъждане/макар,че не е допустимо от друга гледна точка/.
По интересно за мен е умишленото смесване на различни породи с една или друга цел и то от хора с развъдници и с претенций,че са на ТИ с кучетата.За мен те са още по опасни,защото един път ги омелезяват и второ ги търгуват на хората за много пари,като чистопородни.
Тигъра си пази кожата,а човек името.

С ЛОШ ЧОВЕК МОЖЕ ДА СЕ РАЗБЕРЕШ... С ПРОСТ - НИКОГА

Иван Панайотов - vano

• BGDOGFORUM
  • Потребител
    • www.bgdogs.net
« Отговор #3 -: 08.12.2009 09:42:11 »
Между мен няма ниакаква разлика между едните и между другите, ако ги няма незнаещите, няма да ги има и тарикатите - незнанито не оправдава. В началото на 21 век, когато информацията ни залива от всякъде, да се оправдаваме с незнание е недопустимо - няма незнание има незаинтересованост. Като си купуваш кола се интересуваш - на колко километри е, каква марка, модел е, на колко години е, блъскана ли е, оглеждаш я подробно - пребоядисвана ли е, ако е започваш да задаваш въпроси защо. Четеш в нета по форуми отзиви за тази марка кола. Ако не можеш да караш, след като си я купиш караш курсове и се учиш, за да почнеш да я ползваш - защо нещо подобно не се прави и преди да се купи куче? Защото колата е регваш в КАТ и в данъчното и всички знаят че е твоя - а кучето ако не ти хареса го мяташ в багажника и го изипваш в някой краен софийски квартал.
Само две неща са безкрайни - Вселената и човешката глупост, като за първото не съм сигурен.
Алберт Айнщайн

Иван Панайотов - vano

• BGDOGFORUM
  • Потребител
    • www.bgdogs.net
« Отговор #4 -: 08.12.2009 09:52:24 »
Цитат
Иване, подхващаш интересна тема, но се страхувам, че няма да се развие.
Наивници и невежи много, но никой не е имал силата пред себе си, а да не говорим за пред другите да каже, че е сгрешил.
Чувал съм какви ли не истории, задавали са ми от тъпи по-тъпи въпроси, а когато съм се опитвал да обяснявам много пъти съм получавал насреща насмешки, подигравки, че и псувни.
Примери мога да посоча десетки.

Ей ви още един случай  - миналата седмица си поръчах една транспортна клетка за куче и понеже трябваше да мия донесат от Варна се разбрахме с човека, който ми я носеше да се срещнем пред един от големите зоомагазини и да си я взема. И докато го чаках поразгледах магазина - вътре в един аквариум - няколко кученца. Идва един човек и пита за лабрадор - продавачката най чинно му показва едно лабрадороподобно и едно голдъноподобно като му казва това (лабрадороподобното) е лабрадор с родословие на цена 850 лв, това (сочи голдъноподобното) е лабрадор без родословие на 650 лв. Не се сдържах и я попотах - това не е ли голдън ретривър, а тя лабрадор е ама дългокосмест???. Викам а другото с родословието от кой развъдник е, а тя смоторлеви нещо, човека явно се усети и си тръгна.

Затова че и един човек да предпази подобна тема, пак ще има файда.
Алберт Айнщайн

• BGDOGFORUM
  • Потребител
  • I want to know
« Отговор #5 -: 08.12.2009 10:21:51 »
Иване, абсолютно съм съгласен с тебе.

Когато преди години започнах да пиша във форума на Нанко Иванов развивах тезата, че форумът трябва да е място за образование и възпитание на тези, които го ползват. Там има страшно много теми и страшно много глупости. Освен това, там са се накачюлили и куп деца, които попиват всичко абсолютно буквално, без да имат още способността да отсяват истина от лъжа, сериозност от глупости.

Идеята ми не само, че не бе приета, но се стигна до положение да ми бъде наложена пожизнена забрана да влизам в него форум.

Тук общо взето аудиторията се знаем или поне – бързо се научаваме кой кой е. Веднъж под формата на шега бях казал, че тук сме си като едно голямо семейство – дори и понякога да излезем от общоприетите норми, бързо влизаме в добронамереността си.

За съжаление, както виждаш наивитета и неосведомеността са доста дълбоко вкоренени в голяма част от хората. Винаги съм се чудил как може да тръгнеш да взимаш куче от порода, а да не си се поинтересувал поне малко за същата. Никога не съм възприемал глупостта на хората, които отиват в зоомагазин, за да си купят „расово” куче. И аз бих отишъл, и аз бих купил, но с единствената цел – да спася едно невинно създание. За съжаление ние не можем да стоим пред зоомагазините или тържищата и да „отваряме очите” на всеки наивен клиент.

Както в много отношение и тук трябва да има централизирана държавна политика по отношение на нечовешкото отношение към животните. Но всъщност, ние въобще имаме ли държава!

Включително и в тези зоомагазини, зооборси и т.н. са преплетени толкова безскрупулни финансови интереси и то не на продавачи и собственици, а на задкулисни играчи.

И по тази тема може страшно много да се пише. Но нито ти, нито аз, нито който и да е с добро сърце и принципно отношение към животните може сам за себе си да промени глобално ситуацията.

• BGDOGFORUM
  • Потребител
  • I want to know
« Отговор #6 -: 08.12.2009 10:28:47 »
Сетих си още нещо.

Преди около 4 или 5 години бях в Истанбул на едно голямо изложение за кучешки аксесоари. Имаше много голям кът от залата, отделен за търговия на кученца - всичките в аквариуми върху чисти постелки, а те самите едни такива лъскавки, красиви, мили и невинни. Бяха довели деца от разни училища и всички те пищяха от радост пред аквариумите с кученца.

Разговарях с един познат по повод на това, което виждахме в момента. Попитах го: "ОК, но голяма част от тези кученца остават непродадени, те растат, искат да ядат, нуждаят се от грижи. Как се процедира с тези кученца след време". Отговорът му бе кратък, точен и смразяващ: "Избиват ги!"

Иван Панайотов - vano

• BGDOGFORUM
  • Потребител
    • www.bgdogs.net
« Отговор #7 -: 08.12.2009 10:32:00 »
Абсолютно е така.

И аз съм се питал много пъти имаме ли държава и за съжаление няма как да кажа да. Нищо в България не функционира както трябва, ама нищо.
Алберт Айнщайн

Иван Панайотов - vano

• BGDOGFORUM
  • Потребител
    • www.bgdogs.net
« Отговор #8 -: 08.12.2009 10:35:40 »
Цитат
За съжаление, както виждаш наивитета и неосведомеността са доста дълбоко вкоренени в голяма част от хората. Винаги съм се чудил как може да тръгнеш да взимаш куче от порода, а да не си се поинтересувал поне малко за същата. Никога не съм възприемал глупостта на хората, които отиват в зоомагазин, за да си купят „расово” куче. И аз бих отишъл, и аз бих купил, но с единствената цел – да спася едно невинно създание. За съжаление ние не можем да стоим пред зоомагазините или тържищата и да „отваряме очите” на всеки наивен клиент.

И най-лошото е че след като го вземат започват да питат по форуми и насам, натам, и в един момент разбират че имат не породно, а породоподобно куче, и една голяма част от тях решават проблема без да се замислят - просто го изхвърлят на улицата.
Алберт Айнщайн

• BGDOGFORUM
  • Потребител
  • I want to know
« Отговор #9 -: 08.12.2009 10:42:58 »
Цитат

И най-лошото е че след като го вземат започват да питат по форуми и насам, натам, и в един момент разбират че имат не породно, а породоподобно куче, и една голяма част от тях решават проблема без да се замислят - просто го изхвърлят на улицата.

О-о-о, за това нямам думи.
Преди време, когато бяха скандалите около моята "кангалка" един развиваше теорията, какво толкова много съм се закахърил за бездомните кучета. Тогава му казах, че всички тези бездомни, някога са били "домни", но такива изроди като него ги правят бездомни.

• BGDOGFORUM
  • Потребител
  • I want to know
« Отговор #10 -: 08.12.2009 10:45:33 »
Абсолютно е така.

И аз съм се питал много пъти имаме ли държава и за съжаление няма как да кажа да. Нищо в България не функционира както трябва, ама нищо.

България отдавна е пусната на автопилот. Ами по-лошото е, че чужди и за жалост - не малко наши, като че ли умишлено натискат руля надолу.
Оядени тунеядци, пародии на човешкия род, мислещи само за себе си.

Евтим Стамболов - Вълчан

• BGDOGFORUM
  • Потребител
  • Публикации: 2305
« Отговор #11 -: 08.12.2009 12:42:04 »
Вано това ако кажем,че е допустимо защото човека си няма понятие от кучета и развъждане/макар,че не е допустимо от друга гледна точка/.
По интересно за мен е умишленото смесване на различни породи с една или друга цел и то от хора с развъдници и с претенций,че са на ТИ с кучетата.За мен те са още по опасни,защото един път ги омелезяват и второ ги търгуват на хората за много пари,като чистопородни.
Тьрговците  са наи  опасни 
Ниe  се  родихме  в  тази  нощ  когато   раждаше   и   вълчицата 
сутринта   под  рев   на  льв   ни  дадоха  имена........

Александър Илиев

• BGDOGFORUM
  • Потребител
  • Публикации: 76
« Отговор #12 -: 27.01.2010 20:50:30 »

Много се говори за чистокръвни,клубни и не чистопородните кучета. В края на 19 век навсякъде в Европа започва да се структурира хилядолетната, но съвсем наскоро официално призната наука кинология. Обикновения човек трудно разбира тези неща.
Той просто желае да има приятел ,който да го радва ,пази,или да го забавлява.
Първите клубове по породи са създадени с една единствена цел-да обединят притежателите на кучетата от една порода. След това идва и желанието за развитието на породата и развитието на нейните работни качества.

Първоначално всички породи са развъждани само с една цел -работа и работни качества.
На базата на работните качества са създадени и стандартите на породите. Но тук се получава конфликт,започва да се набляга на екстериорните качества на кучетата,които си противоречат с работните качества.
Лошото е ,че ние хората се мислим за богове и пишем стандарти и създаваме породи по наш вкус.
Най-запазените работни породи с изявени качества са тези ,които са се променили във времето най-малко. И обратно тези породи,които са променени най-много са станали по-красиви ,но са загубили доста от качествата си. Там където човека се е намесил най-много ситуацията е най-лоша.
Има породи които за съжаление не могат да се възпроизвеждат сами,не могат да понесат дори леки физически натоварвания,и са много чувствителни към болестите.
Без човешка намеса и помощ те не биха оцелели като породи.
За жалост човека е развалил повечето породи кучета и се опитва да унищожи и останалите.
Кавказката овчарка е създадена да работи и пази стадото в суровите условия на Средна Азия и Кавказ. Това куче трябва да може да ходи километри със стадото ,да издържа с много оскъдна храна и в същото време то трябва да охранява и да се бори с хищниците когато се наложи.
Днешните кучета от тази порода са толкова тежки и грамадни,че едва ли биха издържали и на част от натоварването на което трябва да бъдат подложени.

Овчарите ревностно са пазили своите кучета но това не е попречило на „развъдчиците“ от градовете ,които си вярвали,че ще развият породата и ,ще създадат по качествени индивиди.
Мога да дам за пример немската овчарка-това е порода ,която се е променила страшно много през годините.
От едно добре работещо куче,което било лидер в областта на „работните кучета“днес немската овчарка е едно много красиво куче с много генетични заболявания. Само 5% от поголовието е способно за работа и на по-сериозни тренировки.

Защо се получава така?

Колкото по-популярна става една порода то тя задължително,ще загубва постепенно своите първични качества.
Първите изложби на кучета са организирани с цел да се обединяват любителите на породите,но днес е обратното изложбите разединяват. Злобата и ненавистта са толкова големи,че повечето изложители и развъждачи не могат да се гледат на ринга.
Съвременната кинология се е превърнала в бизнес и това променя много нещата.
Ще дам пример -победителя на зигер шоуто в Германия за немски овчарки запложда 60 женски за една година. Цената на заплождането е от 2000 до 5000 евро. Това значи от 120 000 евро до 300 000 евро на година. Сами преценете за какъв бизнес става въпрос.
Интересното е ,че победителят по дресировка от същата порода няма същите цени на заплождане .
Ако един шампион по екстериор струва 100 000 евро ,то шампиона по работа струва десет пъти по-малко.
Екстериорната кинология се е превърнала в бизнес и съдиите съответно са много корумпирани.
Винаги има вманиачени хора,които са склонни да дават пари на съдиите за да печелят титли.

Александър Илиев