Автор Тема: Помисли, преди да заплодиш кучето си ...  (Прочетена 5072 пъти)

Иван Панайотов - vano

• BGDOGFORUM
  • Потребител
  • Публикации: 3697
    • www.bgdogs.net
Има няма през ден, през два чета по форумите мнения от рода на "Търся мъжко да заплодя тази красавица", "Хубав мъжкар, търси пратньорка" и тем подобни. Защо се прави това. Ами много просто.

Има 4 причини човек да иска да произведе кученца.

1. Да е развъдчик и да работи за развитието на породата
2. Да работи с кучета и да иска да получи потомство от работни родители - най-често при ловците и при овчарите.
3. Да е търгаш.
4. От "бабини деветини".

Хубаво, ще е човек преди да се впусне в "развъждането", защото в България всеки сульо и пульо го прави, да се категоризира в коя от тези категории попада и да попрочете това онова, за съответната, преди да извърши заплождането.
Само две неща са безкрайни - Вселената и човешката глупост, като за първото не съм сигурен.
Алберт Айнщайн

Иван Панайотов - vano

• BGDOGFORUM
  • Потребител
    • www.bgdogs.net
Re:Помисли, преди да заплодиш кучето си ...
« Отговор #1 -: 13.05.2010 10:11:02 »
Много хора са ми искали съвети и са ме питали по въпроса, затова ето моето мнение.

1. Чистопородно развъждане (единственото което, аз лично одобрявам).
Ако даден развъдчик е истински такъв, то той трябва да извършва именно чистопородно развъждане и да спазава определени правила, които най-общо казано са следните:
- Да регистрира легитимен развъдник.
- Да развъжда от кучета, които имат легитимни родословия и валидни документи, които им позволяват да влязат в разплод (медицински изследвания за наследствени болести, сертификати за успешно преминати работни изпити, съответните оценки от екстериорни изложби и т.н.), според правилата на съответния клуб по порода или на федерацията, в която е регистриран развъдника.
- Да планира всяка една връзка, като е наясно какво очаква от тази връзка и след това да анализира до каква степен очакванията му се припокриват с резултата.
- Да извърши заплождането по правилата, на клуба (федерацията).
- Да се грижи подобаващо за новородените кученца, до навършване на възраст за раздаване (било то продаване, подаряване и т.н.). Тази възраст не трябва да е по-малка от 75 дни ( а не 20). Какво би трябвало да се разбира под подобаващи грижи - ами ваксинации, обезпаразитявания, хранене с пълноценна храна, грижа за хигиената, както на кученцата, така и на мястото където се отглеждат.
- Да извади родословия на кученцата, както и да ги чипира.

И не напоследно място, нещо което трябва да се знае. Не е задължително всяко родословно куче да остави поколение.

Може да има и още, но на първо четене това се сещам. Ако г-н развъдчика не прави някое от гореизброените точки, значи попада в някоя от другите категории.

2. Да работи с кучета и да иска да получи потомство от работни родители (не одобрявам, но мога да приема при някакви условия)
Това най-често се случва при ловните и овчарските кучета. Хората търсят само работни качества и развъждат само по този признак. При това развъждане най-често кученцата са си намерили собственици предварително и това е единствената причина, поради която мога да се съглася с такова развъждане.

3. Да е търгаш (за тея нямам думи).

Никой неможе да навреди повече на дадена порода от търгашите. Това са хора, за които е от най-малко значение породността на дадено куче. Това са хора, които за да припечелят накой лев, заплождат кучета на поразия, не полагат никакви грижи за новородените, ПРОДАВАТ ги на по 20-30 дена и не им пука какво ще стане с тези кутрета. Това са хора, които в стремежа си за по-голяма печалба изфабрикуват измислени родословия, титли, работни сертификати и каквото се сетите.

Има една категория развъдчици, които работят с родословни кучета, но си купуват титли, променят родословия ( с цел възрастово предимство по изложби), дават мило и драго да направят кучето си шампион, само и само да могат да го продадат на по-голяма цена. За мен подобни хора нямат място в графа развъдчици. Тяхното място е тук, при търгашите.

4. От "бабини деветини".
Има някакво схващане че ако женско куче не роди поне един път в живота си или мъжкото, ако не се "облекчи" пък било то и на улична кучка, кучетата щели да живеят по-малко или пък щели да се разболеят. Досега никъде не съм прочел една научна статия, която да потвърди това схващане. Даже напротив.
За всички които се притесняват от това - просто кастрирайте любимците си и те ще живеят до дълбока старост.

Точка 3 и Точка 4 са основните причина в България да има толкова безпородни улични кучета. Точка 3 е движещата сила на бизнеса с продажба на кученца по зоомагазини, борси и ферми, която продажба лично за мен трябва да се забрани със закон.
Само две неща са безкрайни - Вселената и човешката глупост, като за първото не съм сигурен.
Алберт Айнщайн

д-р Илия Илиев

• BGDOGFORUM
  • Потребител
  • Публикации: 18
« Отговор #2 -: 13.05.2010 12:19:17 »
Г-н Панайотов,предлагам ви такива търгаши на кучета да не им давате поле за изява във вашия форум.
Те само вредят на породите с цел лични облаги.
Истината ще ви направи свободни.

Михаил Петров - petko

• Потребител с право на четене
  • Потребител
  • *
  • Публикации: 572
« Отговор #3 -: 13.05.2010 21:27:03 »
напротив докторе ,нека не спомага рекламата им ,но нека си пишат именно незнанието на хората им помйага да си плсират стоката и върви търговииката нека ,тук се обсъждат едни с други в "спора ' с деси се видя кое как е ...

инак ще излезе че тука ги плюят горките и то онези дето си продават "скъпите" кучета
нека не ги игнорираме а в спор изобличим така човек решил да си вземе кученеце ще има възможноста да прочете закво всъщност става дума
В България има две породи кучета -каракачанското куче и всички останали.

Красимир Кръстев - CАRLOS

• BGDOGFORUM
  • Потребител
  • Публикации: 17
« Отговор #4 -: 13.07.2010 13:13:35 »
Много хора са ми искали съвети и са ме питали по въпроса, затова ето моето мнение.

1. Чистопородно развъждане (единственото което, аз лично одобрявам).
Ако даден развъдчик е истински такъв, то той трябва да извършва именно чистопородно развъждане и да спазава определени правила, които най-общо казано са следните:
- Да регистрира легитимен развъдник.
- Да развъжда от кучета, които имат легитимни родословия и валидни документи, които им позволяват да влязат в разплод (медицински изследвания за наследствени болести, сертификати за успешно преминати работни изпити, съответните оценки от екстериорни изложби и т.н.), според правилата на съответния клуб по порода или на федерацията, в която е регистриран развъдника.
- Да планира всяка една връзка, като е наясно какво очаква от тази връзка и след това да анализира до каква степен очакванията му се припокриват с резултата.
- Да извърши заплождането по правилата, на клуба (федерацията).
- Да се грижи подобаващо за новородените кученца, до навършване на възраст за раздаване (било то продаване, подаряване и т.н.). Тази възраст не трябва да е по-малка от 75 дни ( а не 20). Какво би трябвало да се разбира под подобаващи грижи - ами ваксинации, обезпаразитявания, хранене с пълноценна храна, грижа за хигиената, както на кученцата, така и на мястото където се отглеждат.
- Да извади родословия на кученцата, както и да ги чипира.

И не напоследно място, нещо което трябва да се знае. Не е задължително всяко родословно куче да остави поколение.

Може да има и още, но на първо четене това се сещам. Ако г-н развъдчика не прави някое от гореизброените точки, значи попада в някоя от другите категории.

Всичко това дали го спазват развъдчиците от BG...дълбоко се съмнявам.Моето мнение е, че трябва да има изпит за развъдчик и след като го вземе, тогава да може да регистрира развъдник...А с последното изречение съм напълно съгласен само ,че тези хора трябва да попадат в последните две графи.

Цитат на: Иван Панайотов - vano
2. Да работи с кучета и да иска да получи потомство от работни родители (не одобрявам, но мога да приема при някакви условия)
Това най-често се случва при ловните и овчарските кучета. Хората търсят само работни качества и развъждат само по този признак. При това развъждане най-често кученцата са си намерили собственици предварително и това е единствената причина, поради която мога да се съглася с такова развъждане.

Иван Панайотов - vano, не съм съгласен с мнението ви по втора точка тъй като по този начин са се формирали работните породи.Всички работни породи са се развъждали от работа към тип, а не дай да направим красиво куче както на нас ни харесва, пък да видим дали то ще работи.

Аз това бих го добавил към развъдчиците от първа точка

Цитат на: Иван Панайотов - vano
Това са хора, които в стремежа си за по-голяма печалба изфабрикуват измислени родословия, титли, работни сертификати и каквото се сетите.
....................................................
Има една категория развъдчици, които работят с родословни кучета, но си купуват титли, променят родословия ( с цел възрастово предимство по изложби), дават мило и драго да направят кучето си шампион, само и само да могат да го продадат на по-голяма цена. За мен подобни хора нямат място в графа развъдчици. Тяхното място е тук, при търгашите

П.С. Нищо лично...Просто изразявам мнението си.В спора се ражда истината. ;)
"Направете го заради мен:погрижете се за това,моята овчарка да остане работно куче,така както аз правех през целият си живот в името на тази цел" Max von Stephanitz
1864-1936

Иван Панайотов - vano

• BGDOGFORUM
  • Потребител
    • www.bgdogs.net
« Отговор #5 -: 13.07.2010 17:27:22 »
Цитат
Иван Панайотов - vano, не съм съгласен с мнението ви по втора точка тъй като по този начин са се формирали работните породи.Всички работни породи са се развъждали от работа към тип, а не дай да направим красиво куче както на нас ни харесва, пък да видим дали то ще работи.

Тука говорим за вече формирани породи, не за създаване за такива, които са в процес на формиране. Когато има формирана порода - ако кучето няма родословие и най-големия работар да е то вече не е от тази порода или поне няма как някой да ви гарантира че е такова.  От там нататък всичко си е за собствена консумация, но вече това не е чистопородно развъждане, а безпородно на кучета с добри работни качества.

Погледни какво е положението при ловците - много от тях си развъждат мелези, на база че им вършат работа, но тези мелези никога няма да станат порода, най-малкото защото това развъждане не е целенасочено.
Алберт Айнщайн

Красимир Кръстев - CАRLOS

• BGDOGFORUM
  • Потребител
  • Публикации: 17
« Отговор #6 -: 13.07.2010 19:50:30 »
Цитат

Тука говорим за вече формирани породи, не за създаване за такива, които са в процес на формиране. Когато има формирана порода - ако кучето няма родословие и най-големия работар да е то вече не е от тази порода или поне няма как някой да ви гарантира че е такова.  От там нататък всичко си е за собствена консумация, но вече това не е чистопородно развъждане, а безпородно на кучета с добри работни качества.

Погледни какво е положението при ловците - много от тях си развъждат мелези, на база че им вършат работа, но тези мелези никога няма да станат порода, най-малкото защото това развъждане не е целенасочено.

Аз говоря зd кучета с родословие от работни породи.А щом една порода е работна на първо място са работните качества, а не дали е красиво.Изложбите не са кой е по, по, най ,а дали даденото животно отговаря на даден стандарт на порода, който е направен така, че да показва типа куче, като анатомия, която предполага отлични работни качества и нищо повече.В момента изложбите са един панаир на суетата и пазар за кучета.Или както някои казват "един голям праздник"...ама за кого...дълбоко се съмнявам да е за кучетата.
Моето мнение е, че изложбите трябва да се съчетаят с изявите на работните качества на кучетата от работните породи, така че да се придобие по-голяма представа за  дадено животно, а не само външен вид и дали отговаря на стандарта на породата.
"Направете го заради мен:погрижете се за това,моята овчарка да остане работно куче,така както аз правех през целият си живот в името на тази цел" Max von Stephanitz
1864-1936

Екатерина Каленска - rushsf

• BGDOGFORUM
  • Потребител
  • Публикации: 1
« Отговор #7 -: 07.01.2011 21:44:26 »
Вчера се регистрирах с огромното желание да пусна тук обява,че търся женски Джак Ръсел териер за цифтосване с мъжки такъв.Прочетох първия пост на администратора и веднага се отказах.Писах на лична за съвет.
Нашият мъжкар е родословен,но е внесен от Сърбия и родословието е заверено от Сръбското киноложко дружество или както там се нарича.Помолих за съвет къде и как да намеря родословна женска,че да не правя мазилища и да развалям на Аполо потомството.Получих на номер на "развъдник".Днес се обадих,но любезен господин отсреща ми отговори,че в България има само 2 родословни кучета от тази порода,които са регистрирани в БРФК и той ги притежава-женска и мъжки.И разбира се ще си ги чифтоса.
Ударих на камък.Какво да правя от тук нататък?

Иван Панайотов - vano

• BGDOGFORUM
  • Потребител
    • www.bgdogs.net
« Отговор #8 -: 07.01.2011 22:24:06 »
Ами да потърсите женска в чужбина - най-вече Сърбия. Може да се свържете с развъдника от който е мъжкото, да му обясните ситуацията и той да ви посъветва. Ако е истински развъдчик, няма да му е безразлично какво става с куче, произведено от него.

Ако аз изпадна в подобна ситуация и нямам възможност да си внеса родословна женска или да заплодя в чужбиа, просто няма да заплождам. Не е казано, че всяко куче с родословие трябва да остави поколение. Друг от вариянтите е да се съберете с други почитатели на тази порода и да се опитате да започнете да я развъждате в България - няколко човека ако се навият да внесат женски росодловни кученца, нещата може и да се задвижат. В България има много притежатели на неродословни джак ръсел териери, така че може да има навити за тази идея.
Алберт Айнщайн

П. Петков - tigar6

• BGDOGFORUM
  • Потребител
  • Публикации: 1288
« Отговор #9 -: 08.01.2011 08:28:01 »
FCI родословие ли е?
Тигъра си пази кожата,а човек името.

С ЛОШ ЧОВЕК МОЖЕ ДА СЕ РАЗБЕРЕШ... С ПРОСТ - НИКОГА