Източник bgvesti.comКучетата изпитват човешки чувства и също като хората се делят на песимисти и оптимисти. Това показаха изследвания върху кучешкото съзнание, направени от учени от университета в Бристол.
Домашните любимци също като собствениците си могат да са загрижени за насъщни проблеми на домакинството, да страдат от самотията вкъщи и да се радват осъзнато.
Проучването предоставя важна информация за емоциите на кучетата и разширяма човешкото разбиране на причините за поведенческите реакции на домашните животни.
Професор Майк Meндъл, ръководител на британската организация за хуманното отношение към животните и на изследователската група, обяснява в прессъобщение на сайта на Бристолския университет:
"Ние всички сме склонни да мислим, че нашите домашни любимци и други животни могат да изпитват и изразяват емоции, подобни на нашите, но досега ние нямахме директни научни доказателства, че и тяхното съзнание е индивидуално, а чувствата и реакциите им са като на отделна и самостоятелна личност. Въпреки това, ние използвахме резултатите изследванията на човешката психология , за да разработим нови начини, с които да измерим емоциите на животните".
"Знаем със сигурност, че емоционалните състояния на хората силно влияят върху вземането на решения и че щастливите хора са по-склонни да гледат положително на реалността. Това, което показа нашето изследване, е, че същото емоционално отношение към живота имат и кучета.
Онези домашни любимци, които по принцип смятат, че „чашата е наполовина пълна", рядко изпитват безпокойство, когато останат сами вкъщи. Другите, за които „чашата е наполовина празна", стават тревожни и тъжни, дори депресирани".
Проучването се е концентрирало именно върху тази характерологична особеност, която дели и хората, и кучететата на песимисти и оптимисти, от която се определя и начинът на живот, поведението и вземането на важни решения.
В един от експериментите учените слагали празната купа за храна на животното на различно от традиционното място. У едни тази промяна предизвиквала положителна промяна, защото животното приема това като „ново място, нови възможности... повече храна". Други обаче още преди да стигнали до купата добивали тревожно изражение и отрицателно отношение, което подсказвало мисълта, че „щом е преместена купата, значи е празна и край с яденето".
Професор Мендъл обяснява: "Кучетата, които се втурваха бързо към непознатото място, като че ли очакваха положителен финал и храна за награда, което може ясно да се класифицира като „оптимистично" решение. Интересното е, че кучета, по принцип склонни към негативизъм, веднага показаха тревога и постояха доста време на място, преди изобщо да тръгнат към купата".
По време на изследването са наблюдавани и животни в домашна среда, докато са сами. Половината от тях реагирали на всички промени, случващи се около дома - лаели яростно, например, ако някой се опитва да унищожи „обекти" край дома, или пък те самите унищожавали мебелите вкъщи.
Реакцията им показва, че докато ги няма собствениците им, тези животни се тревожат и се чувстват несигурни и изоставени.
Изследователите не разсъждават върху темата дали човешките емоции се отразяват и на домашните любимци, но твърдят, че отрицателните емоционални състояния на кучетата може и трябва да се лекуват от специалисти, защото често страхът и песимизмът е само се задълбочават до тежки депресии, но и може да се превърнат в самозащитна агресия.