Автор Тема: Дават пари на животновъди, ако са хуманни към кучетата, водещи стадата им  (Прочетена 5706 пъти)

Иван Панайотов - vano

• BGDOGFORUM
  • Потребител
  • Публикации: 3697
    • www.bgdogs.net
Изрочник: www.fermer.bg

По повод обвинения от страна на животновъди към зам.-министър Цветан Димитров, че е разрешил помощ по de minimis за закупуване на транспортни средства за кучета, вместо парите да отидат при фермерите, Фермер.БГ изпрати официално запитване до МЗХ. От ведомството отговориха, че схемата по никакъв начин не ощетява разпределението на вече определения финансов ресурс за животновъдите и заседанието не е председателствано от Цветан Димитров, а от Мирослав Найденов. В Download центъра публикуваме документи, изпратени ни от животновъди, от които се вижда редът и начините за подпомагане по въпросната схема.

Отговор на МЗХ:

"Провелото се на 11 ноември 2010 г., в сградата на Министерството на земеделието и храните заседание на Управителния съвет на ДФ „Земеделие” беше ръководено от председателя на УС д-р Мирослав Найденов и датата на провеждане на съвета не съвпада с посоченото от Вас отсъствие в чужбина на Министър Найденов.

"В дневния ред на заседанието на УС на ДФЗ водено от председателя му министър Мирослав Найденов на 11 ноември 2010 г. в сградата на МЗХ беше разгледана точка за предоставяне на средства по принципите на схемата de minimis на земеделски производители, отглеждащи кучета от породите „Българско овчарско куче” и „Каракачанско куче”, като мотивирано предложение за нейното разглеждане на управителен съвет е отправено в писмен вид от Асоциация „Българско овчарско куче” (регистрирана по смисъла на Закона за животновъдството).

Схемата предоставя възможност на земеделските стопани за закупуване на транспортни средства за превоз на кучета при осъществяване на функцията им по охрана и водене на животински стада, отглеждани предимно в планински и полупланински райони. Максималния финансов ресурс е в размер на 160 000 лв., като реално усвоените парични средства са в размер на 90 000 лв.

„Българско овчарско куче” и „Каракачанско куче” представляват ценна част от генофонда на страната, като със закупуването на посочените транспортни средства се изпълняват и изисквания на ЕС за хуманно отношение към животните, по време на тяхното придвижване в страната.Посочения финансов ресурс за разпределение е взет от неусвоени парични средства по приключили схеми за подпомагане и по никакъв начин не засяга или намалява, разпределението на вече определения финансов ресурс за животновъдите в България по временната Държавна помощ за подпомагане на земеделските производители на селскостопанска продукция, с цел съхраняване на стопанствата при настоящата финансова и икономическа криза. По аналогичен начин бяха предложени и предоставени средства за подпомагане на птицевъдството и свиневъдството, както и допълнителни средства за биволовъдството."
Само две неща са безкрайни - Вселената и човешката глупост, като за първото не съм сигурен.
Алберт Айнщайн

Иван Панайотов - vano

• BGDOGFORUM
  • Потребител
    • www.bgdogs.net
Няма лошо, ако не звучи смешно

Цитат
Схемата предоставя възможност на земеделските стопани за закупуване на транспортни средства за превоз на кучета при осъществяване на функцията им по охрана и водене на животински стада, отглеждани предимно в планински и полупланински райони. Максималния финансов ресурс е в размер на 160 000 лв., като реално усвоените парични средства са в размер на 90 000 лв.

Не знаех, че когато стадата се придвижват на паша, кучетата се транспортират с превозни средства. Е виж да обикалят европата и света за да прославят България са може би тези превозни средства.

Цитат
„Българско овчарско куче” и „Каракачанско куче” представляват ценна част от генофонда на страната, като със закупуването на посочените транспортни средства се изпълняват и изисквания на ЕС за хуманно отношение към животните, по време на тяхното придвижване в страната

БРФК да вземе пример от държавата - да признае и двете кучетата за две отделни породи и да има мир.

Ама големи пътници тия кучета бре  ;D
Само две неща са безкрайни - Вселената и човешката глупост, като за първото не съм сигурен.
Алберт Айнщайн

Николай Атанасов - cynology

• BGDOGFORUM
  • Потребител
  • Публикации: 2509
  • I want to know
    • Center of Experimental Cynology
БРФК да вземе пример от държавата - да признае и двете кучетата за две отделни породи и да има мир.

Нищо чудно накрая точно това да стане. Поради вироглавството на едните и тъпотията на другите.

Въпросът е, че никой не може да разбере едно основно нещо.
Порода с декрети не се създава!

Само се начесва самовлюбеността на общо взето все пишман специалисти. Но пък погледнато от друга страна, на нито една от страните не й пука има ли научна издържаност или не. Важното е всеки да си е постигнал целта. А каква е тя - останалите, ако имат акъл в главите да се сетят.
The More I See Of Men, The More I Admire Dogs !

Димитър Балчев-БАЛКАН

• BGDOGFORUM
  • Потребител
  • Публикации: 730
..................и ,ако БРФК признае и БОК и КК,моите от кои ще са ??? ??? ???
,,САМО СЛАБИТЕ СЕ СТРЕМЯТ КЪМ ПОРЯДЪК . СИЛНИТЕ ВЛАДЕЯТ И ХАОСА ......... ,,

Светла Иванова

• BGDOGFORUM
  • Потребител
  • Публикации: 1648
  • Обичам ви, Прекрасни Животни!
Преди няколко месеца, когато все още не знаех, че женското ми куче ще има проблеми със зъбите, бях прочела за подпомагане на хората, отглеждащи БОК със субсидии, под формата на имунизации,  обезпаразитяващи средства и т.н., но не и пари!!! Реших да се поинтересувам /мисля, че е съвсем естествена човешка реакция/  и понеже не намерих никаде информация, синът ми се обади за такава на развъдчика, от които взехме женското ми куче. Естествено, отговорът беше „шикалкавене”.

За какво говорим? ???
„ХОРАТА ОЩЕ НЕ СА РАЗБРАЛИ КАКВО ЧУДО ПРЕДСТАВЛЯВАТ КУЧЕТАТА”
                                                                                       Джек Лондон

• BGDOGFORUM
  • Потребител
  • I want to know
За какво говорим? ???

За пари. За доста пари, но не за всеки.

Но в случая нещата се изместват, защото не става дума въобще за кучето, а къде отиват парите, защото едни ги очакваха, а други ги взеха.

И естествено, за начесване на самолюбието на комплексари, които никъде другаде (професионално) не можаха да се дощажат и решиха, че чрез кучето ще го направят.

Десислава Давидова - DessyD

• BGDOGFORUM
  • Потребител
  • Публикации: 52
Ако хипотетично си представим, че "развъдниците" получат такава субсидия и я усвоят по направление, не знам дали някой си дава сметка, че кучетата ще станат повече от овцете и говедата, които би трябвало да пазят! Това е повече от абсурдно. Не знам за какъв транспорт или подобни щуротии иде реч, но това няма да накара никой от собствениците на такива кучета да се държи хуманно или да престане да развъжда лекомислено. Това няма да "спаси" породата.

Иван Панайотов - vano

• BGDOGFORUM
  • Потребител
    • www.bgdogs.net
Ако хипотетично си представим, че "развъдниците" получат такава субсидия и я усвоят по направление, не знам дали някой си дава сметка, че кучетата ще станат повече от овцете и говедата, които би трябвало да пазят! Това е повече от абсурдно. Не знам за какъв транспорт или подобни щуротии иде реч, но това няма да накара никой от собствениците на такива кучета да се държи хуманно или да престане да развъжда лекомислено. Това няма да "спаси" породата.

Интересно, че мнението на повечето хора, дори развъдчици на овчарски кучета е като твоето. Във време на криза вместо да се субсидира овцевъдството, да се дават пари за транспорт на кучета е меко казано идиотско. Само че явно някой е яхнал добрите си връзки с новата власт и се възползва максимално.
Алберт Айнщайн

• BGDOGFORUM
  • Потребител
  • I want to know

Интересно, че мнението на повечето хора, дори развъдчици на овчарски кучета е като твоето. Във време на криза вместо да се субсидира овцевъдството, да се дават пари за транспорт на кучета е меко казано идиотско. Само че явно някой е яхнал добрите си връзки с новата власт и се възползва максимално.

Вано, и при новата, и при старата беше все същата.

Мисля, че бях писал някъде преди из форума за разговора ми с високопоставено лице, което ми бе казало (спестявам някои названия): "Представяш ли си какви са нахалници. Ние за една овца даваме 5 лв субидия, а те искат за техните кучета по 25 лв. ... (името на човека) само снове из министерството и постоянно хленчи за нещо".

Няколко пъти казах вече - на всичките тия "доайени", "президенти", и незнам си какви още им е през ... за кучето. Въпросът е какво може да се спечели чрез кучето.

Желю Желев

• BGDOGFORUM
  • Потребител
  • Публикации: 51
Надежда всякаква оставете. ::)

• BGDOGFORUM
  • Потребител
  • I want to know
Надежда всякаква оставете. ::)
... но боклука изринете.

И тогава току виж, се появила нова светлинка в тунела.

Иван Панайотов - vano

• BGDOGFORUM
  • Потребител
    • www.bgdogs.net
Алберт Айнщайн

Светла Иванова

• BGDOGFORUM
  • Потребител
Ето истинско хуманно отношение към куче, охраняващо стодо ;D ;D ;D

Джек Лондон

П. Петков - tigar6

• BGDOGFORUM
  • Потребител
  • Публикации: 1288

Тези ремаркета сигорно са за балкана да возят кучетата  :)да не се измарят при охраната на овцете ;D
Тигъра си пази кожата,а човек името.

С ЛОШ ЧОВЕК МОЖЕ ДА СЕ РАЗБЕРЕШ... С ПРОСТ - НИКОГА

Светла Иванова

• BGDOGFORUM
  • Потребител
Силно впечатление ми направи този пост, написан сякаш на един дъх от жена, чиито живот е пряко свързан със стадата и нашите кучета. Публикуван е във форума "КАРАКАЧАНСКО КУЧЕ".
Аз не искам и не мога да променя нищо в него, толкова е истински, за това го цитирам:

Дааа,кучетата пътуват в клетки на колела,пък стадата им се придвижват някъде наоколо пеша(колко нехуманно) и пасат.Пък кучетата с дистанционно ги придружават и охраняват :eek:

От снощи чета тоя отговор и не мога да го асимилирам :confused:Мисля си,че или не мога да чета или тоя дето е отговорил е допуснал куп правописни грешки.
От днес сутринта си мисля(имам една банечарка) да взема да пусна овцете на паша,а кучетата да ги превозвам в банечарката,две по две та да е по хуманно :no:

Нее не е смешно,ние си се майтапим,но докато субсидират ремаркета с които да се представят  нечии кучета на изложби из страната и тия кучета стадо животни даже и на картичка не са виждали(те стадата са само за парлама,за заблуда че именно тия кучета имат нещо общо с животновъдството в България),стадата намаляват драстично,поради невъзможноста на стопаните им да ги гледат.Субсидии няма,скъп фураж.....Ама виж за кучетата дето от клетки на колела ще ги охраняват имало.

Много е хуманно ,куче родено и израснало покрай стадо ,дето даже и в колибата (ако има де) не му се влиза,защото е свикнало да е на свобода,да го вкараш в клетка на колела и да го разкарваш кат циркаджийска мечка...
И тия хора ,дали отговора(МЗХ) на тях трябва да разчитаме,а се оказва че те хал хабер си нямат
                                                                                       Джек Лондон